Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

User avatar
Cătălin
Membru Experimentat
Posts: 711
Joined: 26 Feb 2014 17:32:35
Location: Bucureşti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by Cătălin » 07 Nov 2016 15:52:38

TR/S wrote:Martie sa fie atunci!
S-ar putea să fie cam devreme pentru Regina mea, care nu este şi nici nu va fi echipată cu cauciucuri de iarnă.

User avatar
bms
Membru Veteran
Posts: 3276
Joined: 27 Nov 2011 11:35:11
Location: Bucuresti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by bms » 07 Nov 2016 20:10:12

Cătălin wrote:
TR/S wrote:Martie sa fie atunci!
S-ar putea să fie cam devreme pentru Regina mea, care nu este şi nici nu va fi echipată cu cauciucuri de iarnă.
@ TR/S - in martie e ziua nationala a Ungariei - sa nu cumva sa nu poata veni colegii care serbeaza ... snooty :oops: :roll: whistle :roflol: :roflol: :roflol:

@ Catalin - sa speram ca nu vom fi inglobati in Siberia, pana atunci, ci ne vom abona la " zilele babelor " in neaosul stil romanesc ! :mrgreen:
Urasc prostia,nesimtirea si minciuna - in orice ordine !
Maaare OM,inventatorul berii !
Daca nu merg cu viteza,inseamna ca sunt bolnav eu, nu neaparat masina !

User avatar
Cătălin
Membru Experimentat
Posts: 711
Joined: 26 Feb 2014 17:32:35
Location: Bucureşti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by Cătălin » 07 Jan 2017 21:11:44

Acum fix un an, în urma unei discuții avute pe forum, s-a produs scânteia care a provocat marea întâlnire de la Brașov. Atunci eram optimist în privința reușitei, acum sunt mai rezervat.

TR/S
Membru Fidel
Posts: 321
Joined: 12 Apr 2012 01:05:30

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by TR/S » 08 Jan 2017 02:20:12

Fii optimist fiindca ne vom reîntâlni cu siguranta, fie chiar si mai putini decat data trecuta, dar poate de mai multe ori... :-D
Renault 16 TS 1974; R16 TX 1973; R16 1967
"If you are going to be thinking anyway, think big!"

User avatar
bms
Membru Veteran
Posts: 3276
Joined: 27 Nov 2011 11:35:11
Location: Bucuresti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by bms » 08 Jan 2017 05:51:44

TR/S wrote:Fii optimist fiindca ne vom reîntâlni cu siguranta, fie chiar si mai putini decat data trecuta, dar poate de mai multe ori... :-D
Asa zic si eu !
Urasc prostia,nesimtirea si minciuna - in orice ordine !
Maaare OM,inventatorul berii !
Daca nu merg cu viteza,inseamna ca sunt bolnav eu, nu neaparat masina !

User avatar
bms
Membru Veteran
Posts: 3276
Joined: 27 Nov 2011 11:35:11
Location: Bucuresti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by bms » 08 Jan 2017 05:53:19

Andrei, poate ne postezi aici un desfasurator al intalnirilor RCR, ca sa vedem cum ne strecuram printre ele ; fara link-uri, te rog !
bow
Urasc prostia,nesimtirea si minciuna - in orice ordine !
Maaare OM,inventatorul berii !
Daca nu merg cu viteza,inseamna ca sunt bolnav eu, nu neaparat masina !

TR/S
Membru Fidel
Posts: 321
Joined: 12 Apr 2012 01:05:30

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by TR/S » 08 Jan 2017 13:32:37

Cu placere, numai sa se publice.
Orientativ in aprilie e Retroparada Primăverii care deschide sezonul in toata tara iar in iunie va invit la Bacau cu ocazia Raliului Moldovei Clasic.
Renault 16 TS 1974; R16 TX 1973; R16 1967
"If you are going to be thinking anyway, think big!"

User avatar
bms
Membru Veteran
Posts: 3276
Joined: 27 Nov 2011 11:35:11
Location: Bucuresti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by bms » 08 Jan 2017 13:37:25

In Aprilie subnt si Floriile, e si Pastele, e aglomeratie mare ...
Urasc prostia,nesimtirea si minciuna - in orice ordine !
Maaare OM,inventatorul berii !
Daca nu merg cu viteza,inseamna ca sunt bolnav eu, nu neaparat masina !

User avatar
Cătălin
Membru Experimentat
Posts: 711
Joined: 26 Feb 2014 17:32:35
Location: Bucureşti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by Cătălin » 12 Jan 2017 12:58:45

Până apare calendarul tuturor activităților Retromobil pe 2017, iată-l pe cel al Raliurilor de regularitate (sursa: https://goo.gl/PAeZtF):

Calendarul Campionatului de Raliuri de Regularitate pentru Vehicule Istorice 2017

28-30 aprilie – Old Cars Rally Prahova (București)

26-28 mai – Castle Rally Tg Mureș (Tg Mureș)

16-18 iunie – Moldova Classic Rally (Bacău)

29 iunie – 1 iulie – Danube Delta Rally (Tulcea) – etapă FIVA B

28-30 iulie – Retro Rally Transalpina

17-19 august -Romania Rally Challenge (Sibiu) – etapă FIVA A (internațional)

1-3 septembrie – Carpați Retro (Cluj-Napoca) – etapă FIVA B

15-16 septembrie – Kronstadt Classic Rally (Brașov)

23 septembrie – Raliul Memorial Giurgiu 1904 (București) etapă FIVA B

User avatar
Cătălin
Membru Experimentat
Posts: 711
Joined: 26 Feb 2014 17:32:35
Location: Bucureşti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by Cătălin » 15 Feb 2017 11:13:09

A aparut calendarul de la Retromobil (sursa: classiccar).

PROIECT - Calendar evenimente R.C.R. 2017

APRILIE

8 aprilie – Intalnirea trabantistilor (* Bucuresti – Parcul Copiilor)

22 aprilie - Retro Parada Primaverii

28-39 aprilie – Old Cars Rally Prahova (* Etapa I a Campionatului de regularitate)

MAI

5-7 mai – Intalnirea Nationala Mercedes (*)

12-14 mai - Intalnirea Internationala Vw Kafer Club (* Baia Mare)

12-14 mai – Klausenburg Retro Racing (* Tg. Secuiesc)

15-21 mai – ARO in Turul Romaniei (sau 22-28)

20 mai – Noaptea muzeelor (* Bucuresti, Tg. Mures. etc)

26-28 mai – Mai…classic (* Constanta)

26-28 mai – Castle Rally (* Tg Mures - Etapa II a Campionatului de regularitate)

27 mai – ROCOP – Expozitie de efecte si vehicule de politie (* Bucuresti)

IUNIE

4 iunie – Antebellum (Bucuresti)

9-11 iunie - Raidul Marii Negre

16-18 iunie – Moldova Classic Rally (Bacau - Etapa a III-a a C. regularitate)

16-18 iunie - Intalnirea National Dacia Clasic (Iasi)

16-18 iunie - Retro American Muscle Cars (Contanta)

24 iunie - Concursul de Eleganta Sinaia (Domeniul Regal Peles – FIVA A)

29 iunie - 1 iulie – Danube Delta Rally (* Etapa a IV-a a C. regularitate – FIVA B)

IULIE

1-2 iulie Raid Off Road – Lacul Vulturilor (PH)

8-9 iulie Retromobil Fest

21-23 iulie – Campulung in amintiri (* Campulung Muscel–Muzeul Automobilului Romanesc)

28-20 iulie – Transalpina (* Etapa a V-a a Campionatului de regularitate)

28-30 iulie – Old friends meeting (* Sibiu)

29 iulie – AEROMANIA - Standul Retromobil (* Aeroport Tuzla)

AUGUST

4-6 august - Cu Zimbrul prin Carpati(prima propunere - Cabana Cumpana–Transfagarasan)

17-19 august - Romanian Rally Challenge (* Sibiu – Etapa a VI-a a Campionatului de
regularitate – FIVA A)

19 august - Fabricat in Romania (Bucuresti–vor mai fi programate expozitii in CJ/BM)

SEPTEMBRIE


1-3 septembrie - Raliul Carpati Retro (Cluj – Etapa a VII-a C. regularitate FIVA B)

9 septembrie - 2 Roti Istorice (Bucuresti - Parcul Carol)

15-16 septembrie – Kronstadt Classic Rally (* Brasov – Etapa a VIII-a C. regularitate)

23 septembrie - Raliul Memorial «Giurgiu 1904» (Etapa a IX-a a C. regularitate – FIVA B)

OCTOMBRIE

7-8 octombrie - Raidul Transfagarasan

21 octombrie - Retro Parada Toamnei

Evenimente urmeaza sa fie programate :


Standul Retromobil - * Bucharest Classic Car Show + saloanele auto de la Brasov/Oradea/etc

Raid M461

Retromobil vine in orasul tau (Calarasi, Alexandria + alte orase in masura in care apar invitatii)

* Evenimente organizate de alte entitati sub egida R.C.R. in calitate de
Autoritate Nationala F.I.V.A.

User avatar
radames
Site Admin
Posts: 719
Joined: 05 Jul 2010 13:04:47
Location: B / W / I
Contact:

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by radames » 15 Feb 2017 15:34:07

25 - 27 August pare un sfarsit de saptamana fara alte programari de la RCR si este si sfarsitul perioadei de concedii... in plus, intre timp cei ce vor sa participe la evenimentele din calendarul RCR si la viitorul nostru eveniment, o pot face fara sa fie nevoiti sa aleaga intre un eveniment sau celalat...
Alte propuneri?

User avatar
Cătălin
Membru Experimentat
Posts: 711
Joined: 26 Feb 2014 17:32:35
Location: Bucureşti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by Cătălin » 15 Feb 2017 16:05:30

Mie mi-ar conveni cel mai mult mai spre primăvară (mai-iunie) sau mai spre toamnă (septembrie-octombrie), ca să reducem riscul de a ne topi de căldură.

Pe de altă parte, am aflat că Cristi a făcut deja niște pași în vederea organizării unei întâlniri la Sărata Monteoru și că i-ar conveni luna iunie. Eu n-am nimic împotriva locației și a perioadei.

User avatar
bms
Membru Veteran
Posts: 3276
Joined: 27 Nov 2011 11:35:11
Location: Bucuresti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by bms » 16 Feb 2017 01:41:16

Cătălin wrote:Mie mi-ar conveni cel mai mult mai spre primăvară (mai-iunie) sau mai spre toamnă (septembrie-octombrie), ca să reducem riscul de a ne topi de căldură.

Pe de altă parte, am aflat că Cristi a făcut deja niște pași în vederea organizării unei întâlniri la Sărata Monteoru și că i-ar conveni luna iunie. Eu n-am nimic împotriva locației și a perioadei.
1. Mie mi-ar conveni tot mai spre toamna - septembrie.
2. Voi participa, ca simplu membru al forumului sau co-organizator, doar la intalnirile a caror organizare este anuntata si prezentata, pas cu pas, pe acest forum. Tu cum " ai aflat " de acea intalnire organizata de Cristi ( Lupsa, banuiesc ) ?
3. Andrei = TR/S, se agita sa infiinteze o sectie Renault, in cadrul Retromobil. In caz ca-i " iese pasenta ", voi fi incantat sa particip la evenimente, in masura in care va fi admisa si partriciparea non-membrilor Retromobil . Insa, idem, daca lucrurile se posteaza aici si nu doar prin telefonul fara fir.
bow
Urasc prostia,nesimtirea si minciuna - in orice ordine !
Maaare OM,inventatorul berii !
Daca nu merg cu viteza,inseamna ca sunt bolnav eu, nu neaparat masina !

User avatar
Cătălin
Membru Experimentat
Posts: 711
Joined: 26 Feb 2014 17:32:35
Location: Bucureşti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by Cătălin » 16 Feb 2017 09:20:09

2. Am aflat de la Ion T., care a vorbit recent cu Cristi. Prezența mea la o eventuală întâlnire nu va depinde de platforma pe care este organizat evenimentul. Prioritățile din viața personală, calitatea participanților, perioada, locul și cheltuielile presupuse (în această ordine) sunt criteriile care contează.

3. Lăudabil efortul lui Andrei, dar nu cred că va avea un impact major asupra întâlnirii noastre din acest an.

User avatar
Ion T.
Membru Nou
Posts: 78
Joined: 22 Mar 2016 14:40:06

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by Ion T. » 16 Feb 2017 14:46:57

Salutare oameni buni!
Am lipsit de pe aici din motive personale dar acum sper că devin mai activ.
Da, am avut o discuție de principiu cu Cristi și cred că vine cu o propunere aproape de nerefuzat. Nu vă pot spune mare lucru pentru că nu cunosc amănunte dar Cristi este foarte hotărât.
Ca și locație ar fi una - Brașov/Râșnov.
Perioada - septembrie, eventual noiembrie.
Brașovul îl cunoașteți, aveți habar ce se poate face în oraș și prin împrejurimi. Râșnovul este iarăși o opțiune bună, avem locații interesante de văzut, câteva trasee faine de paradă, cazare foarte bună.
Rămâne doar să hotărâm o dată locația și perioada și 50% din treabă e rezolvată :-D
@ Cătălin - deci dacă vin participanți de condiție inferioară (țărani rurali așa ca mine) tu nu mai participi? :roflol:

cristi_lupsa
Membru
Posts: 165
Joined: 02 May 2012 21:12:27
Location: Buzau

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by cristi_lupsa » 19 Feb 2017 19:17:35

Salutare ”tutulor”!
Dupa o lunga suferinta in chilia mea, am iesit putin la lumina....
Asa cum am discutat la Intalnirea de la Brasov, avem de gand (eu si Cristi Bisceanu) sa ne ”înhămăm” la greaua sarcina de a organiza A doua Intalnire Nationala R16, pe meleagurile buzoiene (era sa zic ”natale” .... dar mi-a picat fisa ca nu e cazul).
Propunerea de cazare si program a fost pritocita impreuna cu Cristi B. si sper sa sune bine:
Locatia: Sarata Monteoru, Cazino Hotel&Spa, unde am negociat ”la sange” (chestie de care suntem mandri) un tarif preferential, care inseamna 150 lei camera dubla, care include un voucher de mic dejun in valoare de 30 lei (in mod normal 2 persoane se incadreaza in suma, se plateste doar diferenta), deci cazarea propriu-zisa este de 120 lei. De mentionat ca tarifele de pe site-ul lor sunt de acum 2 ani. Din mai,ne-au anuntat ca tariful va fi de 200 lei camera dubla, dar atata vreme cat vorbisem inca de anul trecut, ne-au lasat la pretul discutat, de 150 lei. Se pot lua una sau doua nopti de cazare, in functie de dorintele fiecaruia (veniti de vineri seara, sau de sambata dimineata si pana duminica). Am antamat 15 camere, dar cred ca se poate suplimenta. Accesul la spa si la piscina exterioara este inclus.
Link-ul hotelului: http://cazinomonteoru.ro/
Programul:
Vineri sau sambata dimineata - sosirea participantilor.
Cei care vin de vineri sunt asteptati de organizatori si, probabil, vom avea program liber: bar, club, carciuma, parc, etc...
Sambata dimineata, orele 10-11, adunarea la hotel, echipati de plimbare.
La ora 11, plecarea spre zona de nord a judetului, la Muzeul chihlimbarului de la Colti, apoi ne intoarcem pe DN 10, pana la Manastirea Ciolanu si Tabara de Sculptura Magura. Vom face un pick-nik la iarba verde intr-una din poienitele dintre Ciolanu si Haleș, cu pastrama, carnati de Plescoi si alte chestii traditionale. Dupa siesta, putem da o fuga pana la Vulcanii Noroiosi (ne abatem doar vreo 15 km).
Dupa-amiaza, in jur de ora 18, ne intoarcem la Monteoru, lasam masinile si, cu ajutorul unui microbuz pe care il pot inchiria, mergem in vizita de degustari la o crama din zona Pietroasele, unde mancam, bem si .... cam atat.
Intoarcerea la hotel, muuuult dupa miezul noptii, se va face tot cu microbuzul.
Duminica dimineata, dupa cafeaua cu sare si zeama de varza, ne deplasam in coloana pana in oras, unde vom expune Reginele (probabil sub castanii de pe bd. Balcescu, la intrarea in Parcul Crâng). Acolo vom stationa pana pe la pranz (sunt variante de servit masa de pranz in apropiere), stabilim locatia urmatoarei Intalniri nationale, apoi ne luam ”Ramas Bun”.
La expunerea masinilor si parada prin oras, propun sa fim insotiti si de alte masini retro din oras, dar care sa fie expuse separat.

Perioada este supusa votarii, ca si nr. de nopti dorit de fiecare.
Propun unul din week-end-urile (2)3-4 iunie sau (9)10-11 iunie. In principiu, ne suprapunem cu Antebellum (primul week-end) sau cu Raidul Marii Negre (cel de-al doilea). Mai tarziu, in iunie, sunt multe evenimente programate.

Organizarea se face in nume propriu, nu sub egida RCR, desi din discutiile avute cu Andrei - care intentioneaza sa propuna infiintarea unei sectii Renault Clasic in cadrul RCR - am putea solicita si obtine un ajutor din partea lor, care a fi binevenit, in cazul in care s-ar materializa. Repet, organizarea o facem noi.
Tel contact:
Cristian Lupșa 0755.102434
Cristian Bîsceanu 0757.063669


PS: perioada trebuie comunicata la hotel, pana la 1 martie, deci votarea datei trebuie facuta pana marti, 28 feb.
PPS: acest preambul va fi postat si pe facebook si trimis pe mail. Daca aveti si alte idei de raspandire a lui sau aveti cunostinta de alti potentiali participanti, trimiteti-ne datele de contact ale acestora. hey
Last edited by cristi_lupsa on 19 Feb 2017 20:36:17, edited 1 time in total.
"Sutica" - Dacia 1100 1970
"Regina" - Renault 16 1967
"Arabela" - Skoda 1000MB 1969
"Julieta" - Alfa Romeo Giulia Super TI 1965
"Caroline" - Renault 16 TS 1973
”Michiko” - Toyota Corona Deluxe 1968

vio16
Membru Fidel
Posts: 423
Joined: 18 Aug 2011 12:12:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by vio16 » 19 Feb 2017 20:22:50

Eu pot veni in primul week-end.

cristi_lupsa
Membru
Posts: 165
Joined: 02 May 2012 21:12:27
Location: Buzau

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by cristi_lupsa » 19 Feb 2017 20:25:03

Primul vot pentru perioada il dau eu, desi ma voi supune votului majoritatii:
2-4 iunie
Motivul e ca de la jumatatea lui iunie avem Bac-ul cu fata cea mare, apoi admitere si tot tacamul..... asa ca prefer sa ne intalnim mai devreme.

wall Viorel a fost mai rapid!!! :roflol:
"Sutica" - Dacia 1100 1970
"Regina" - Renault 16 1967
"Arabela" - Skoda 1000MB 1969
"Julieta" - Alfa Romeo Giulia Super TI 1965
"Caroline" - Renault 16 TS 1973
”Michiko” - Toyota Corona Deluxe 1968

User avatar
bms
Membru Veteran
Posts: 3276
Joined: 27 Nov 2011 11:35:11
Location: Bucuresti

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by bms » 20 Feb 2017 01:35:01

Bine-ai revenit din ...chilie ! Avand tu o frumoasa familie, ma intreb ce-ai putut sa faci acolo ??? think Sau, ma rog, vreo chestie cu minoritatea masculina in raport cu sexul frumos...nu vreau sa fiu indiscret.
Lucrurile suna bine, doar ca ar trebui sa mai estimezi cheltuielile celelalte - microbuz, gustari, etc.
As prefera ca intalnirea sa aiba loc la toamna, dar daca lumea se hotaraste in majoritate pentru Iunie, ma conformez. bow
Urasc prostia,nesimtirea si minciuna - in orice ordine !
Maaare OM,inventatorul berii !
Daca nu merg cu viteza,inseamna ca sunt bolnav eu, nu neaparat masina !

cristi_lupsa
Membru
Posts: 165
Joined: 02 May 2012 21:12:27
Location: Buzau

Re: Data la care să aibă loc a 2-a întâlnire naţionala

Post by cristi_lupsa » 20 Feb 2017 19:27:20

Masculii nu pot fi decat majoritari........... asta aici, pe forum, ca acasa e alta poveste!
Costurile estimate, in cazul cu o singura noapte de cazare, pentru 2 persoane ar fi cam asa: 150 cazarea, vreo 10-15 lei de persoana pentru ”pick-nik-ul de la marginea drumului” (pentru cine a vazut filmul lui Tarkovski, ca cine nu l-a vazut............. musai sa-l caute pe net!!!), vreo 10 lei de persoana la microbuz (sau chiar mai putin, dar am rotunjit suma) si cam ce se poate cheltui la o masa de seara si, eventual, pranzul de duminica la Buzau (pot antama ceva, daca e cerere). In fine, 300 lei cred ca e maximul. La care se adauga benzina pana la Buzau, in functie de distanta de acoperit. Daca cineva vrea sa cumpere vin de la crama, asta e alta poveste. Pentru 2 nopti, cred ca se mai adauga vreo 200 lei in plus. beer


Alta intrebare? :roflol:
"Sutica" - Dacia 1100 1970
"Regina" - Renault 16 1967
"Arabela" - Skoda 1000MB 1969
"Julieta" - Alfa Romeo Giulia Super TI 1965
"Caroline" - Renault 16 TS 1973
”Michiko” - Toyota Corona Deluxe 1968

Locked

Return to “Arhiva”